Rodzaje wad zgryzu – jakie mogą być

Na początek mamy pocieszenie takie, że wszystkie wady zgryzu da się leczyć. Najczęściej wykorzystuje się do tego aparaty albo szyny. Mają one pomagać w korygowaniu nieprawidłowości występujących w jamie ustnej, nierówności w łuku zębowym oraz inne kształty zębów, szpary międzyzębowe. Podpowiadamy jakie rodzaje wad zgryzu mogą występować.

Ogólnie wady zgryzu dzieli się na trzy klasy:

Klasa I to prawidłowa pozycja zębów bocznych dolnych do bocznych górnych

Klasa II to sytuacje, gdy mamy cofnięcie zębów z klasy I czyli przednie górne mogą być wsunięte albo też przechylone, u pacjentów wystąpić może cofnięcie wargi bądź bródki. Wady w tej klasie muszą być leczone w okresie dziecięcym

Klasa III to sytuacje, gdy zęby boczne dolne wysuwają się w stosunku do bocznych górnych. U pacjentów występuje wysunięcie wargi dolnej lub bródki i często tą klasę określa się jako dziedziczoną, ponieważ w jej przypadku są to wady z pokolenia na pokolenie.

Rodzaje wad zgryzu

Gdy weźmie się pod uwagę nieprawidłowości w budowie łuków zębowych to można wyróżnić następujące problemy:

Tyłozgryz

A więc cofnięcie żuchwy polegające na złym położeniu dolnego łuku w stosunku do górnego. Przednie zęby się nie stykają a dolne są oddalone od górnych.

Przodozgryz

To odwrotność i tutaj dolny łuk jest wysunięty względem górnego. Po zaciśnięciu będzie widać jak przednie zęby dolne zachodzą na górne. Wada powoduje, że wysuwa się warga dolna.

Zgryz otwarty

To problem, który polega na tym, że zęby się nie stykają. Może się to pojawiać i przednim i w tylnym łuku zębowym i powoduje wydłużenie dolnej części twarzy.

Zgryz krzyżowy

To nieprawidłowości w ułożeniu zębów w postaci zaburzonego wzrostu łuków zębowych w stosunku do linii środkowej ciała. Zęby dolne stają się bardziej wysunięte.

Leczenie wady zgryzu

Tak jak mówiliśmy każdą wadę zgryzu da się leczyć. Dodajmy do tego, że większość z nich może być dziedziczona, szczególnie te z III klasy, ale na występowanie wady wpływ mogą mieć także inne czynniki takie jak ssanie kciuka, zbyt długie ssanie smoczka czy też źle dopasowane wyplenienie do zęba. Niezależnie od tego o jaki powód chodzi każdą nieprawidłowość należy konsultować z lekarzem, by ocenić czy wada może się pogłębiać i czy utrudni w przyszłości funkcjonowanie. W ten sposób można ocenić jak szybko będzie trzeba podejmować jakieś działania, by wadę pokonać.