Jakich zaleceń przestrzegać dbając o higienę jamy ustnej?

Każdy z nas znakomicie zdaje sobie sprawę z tego, że na codzienną higienę jamy ustnej składa się dokładne szczotkowanie zębów dwa, a najlepiej trzy razy dziennie z wykorzystaniem odpowiedniej szczoteczki do zębów. Niejednokrotnie jednak uświadamiamy sobie, że nasza wiedza nie jest wcale kompletna.

Szczotkowanie jest najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie higieny jamy ustnej. Ogranicza ryzyko wystąpienia próchnicy i pozwala na zapobieganie ubytkom. Same szczoteczki, w zależności od tego, z jakim ich rodzajem mamy do czynienia, posiadają zarówno włosie miękkie, jak i średniej twardości. Samo jego ustawienie także się zmienia, mamy więc do czynienia zarówno ze szczoteczkami, w których włosie jest ustawione w pączki, jak i z tymi, w których znajduje się w kilku rzędach.

Również rękojeść szczoteczki nie zawsze jest taka sama. Może być prosta, w sprzedaży dostępne są jednak również modele zagięte w przynajmniej kilku miejscach. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jaki rodzaj szczoteczki jest najbardziej właściwy, duże znaczenie mają bowiem tak zwane względy indywidualne. Jeśli jednak mamy wątpliwości w tym zakresie, o radę powinniśmy poprosić lekarza stomatologa.

Kolejna uwaga, którą warto poczynić, okazuje się bowiem, że wcale nie mamy do czynienia z kwestią oczywistą, dotyczy żywotności szczoteczki do zębów. Nie można zapominać o tym, że nawet najlepsza w pewnym momencie domaga się wymiany. Ta powinna nastąpić maksymalnie po pół roku jej używania, choć nie zaszkodzi, jeśli zdecydujemy się na taki krok już po kwartale.

Sama szczoteczka do zębów nie zda się zresztą na wiele, jeśli nie będą one szczotkowane we właściwy sposób. Okazuje się przy tym, że również ta kwestia potrafi budzić wątpliwości. Istnieje przynajmniej kilka technik szczotkowania zębów, możemy więc mówić między innymi o technice poziomej i pionowej, metodzie roll, metodach wibrujących oraz o metodzie szorowania, która jest może najmniej zdrowa, ale i najbardziej skuteczna, co sprawia, że cieszy się dużą popularnością.

Jeśli nasze przyzębie jest zdrowe, powinniśmy skoncentrować się na metodzie roll zakładającej, że część pracująca szczoteczki zostanie ułożona pod kątem około 45 stopni do płaszczyzny zębów. Metoda ta charakteryzuje się dużym poziomem bezpieczeństwa, choć wiele osób skarży się na to, że nie jest tak efektywna, jak klasyczne szczotkowanie.