Co zawiera pasta do zębów?

Codzienna higiena jamy ustnej nie byłaby możliwa, gdyby nie środki specjalnie przeznaczone do tego celu. Najbardziej podstawowym środkiem jest pasta do zębów.

W zdecydowanej większości współcześnie produkowanych past do zębów znajdują się substancje o charakterze ściernym. To właśnie one sprawiają, że nałożona na szczoteczkę do zębów pasta usuwa zabrudzenia i przebarwienia. Najczęściej jako substancję ścierającą producenci past stosują uwodnioną krzemionkę, którą pozyskuje się z piasku.

Do past do zębów dodaje się także środki, które sprawiają, że w czasie mycia zębów pasta pieni się. Substancje te to detergenty. Do obecnie produkowanych past dodawany jest także fluor. Jest on niezbędnym składnikiem past. Zapobiega rozwojowi próchnicy, wzmacnia szkliwo zębów. Obecność fluoru chroni także szkliwo zębów przed szkodliwym działaniem kwasów. Aby smak pasty do zębów był dla nas do zaakceptowania dodaje się do niej także sztuczne lub naturalne substancje smakowe. Większość z nas chętniej wybiera pastę, która przyjemnie pachnie. Stąd producenci dodają do nich także substancje zapachowe. 

Jaką pastę wybrać?

Na półkach sklepowych wybór past do zębów jest ogromny. Są wśród nich pasty do zadań specjalnych. Jakie to pasty? Pasty, które zapobiegają powstawaniu kamienia - mają chronić nasze zęby przed osadzeniem się kamienia i tworzeniem płytki. W pastach tych znajdziemy między innymi pirofosforan potasu i cytrynian cynku. Pasty o działaniu wybielającym - zawierają takie same substancje ścierające jak zwykłe pasty. Jednak w pastach wybielających jest ich znacznie więcej, mają one także większą ziarnistość. Z tego powodu nie zaleca się stosowania past wybielających do codziennej higieny jamy ustnej. Pasty do nadwrażliwych zębów - nadwrażliwość zębów może mieć wiele przyczyn. Każda z nich wywołuje jednak ból. Dlatego do tych past dodaje się substancje, które mają za zadanie zablokowanie przekazywanych impulsów bólowych. Jedną z tych substancji jest chlorek strontu. Działanie przeciwbólowe pasty rozpoczyna się po kilku tygodniach. Nie spodziewajmy się, że pasta podziała natychmiast, musimy uzbroić się w cierpliwość.