Charakterystyka leczenia kanałowego zębów

Leczenie kanałowe na ogół wywołuje nieprzyjemne skojarzenia, nie da się jednak ukryć, że niejednokrotnie okazuje się być jedyną szansą na uratowanie zęba, który w innych okolicznościach musiałby zostać usunięty.

Choć składa się z przynajmniej kilku etapów, jego najbardziej podstawowa definicja mówi o tym, że leczenie kanałowe polega na oczyszczaniu kanałów korzeni zębowych i korony zęba tak, aby nie zalegała w nich chora miazga. Już po oczyszczeniu możliwe jest wypełnienie specjalnym materiałem utworzonych po oczyszczeniu wolnych przestrzeni.

Leczenie kanałowe to metoda wykorzystywana w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi. Choroby miazgi są dość powszechne, a choć prowadzą do tak poważnych konsekwencji, często trudno jest nam ustrzec się ich przede wszystkim dlatego, że niezwykle rzadko wiążą się z dolegliwościami bólowymi. Wszystko zależy przy tym od tego, na ile zaawansowany jest sam proces chorobowy.

Sama miazga jest tkanką żywą, a tym samym jest nie tylko bogato unaczyniona, ale i unerwiona. Jeśli więc dochodzi do jej zapalenia, pacjenci mogą zmagać się z bólem – często nie tylko nagłym, ale i wyjątkowo silnym. Niestety, jeśli stan zapalny ma formę zaawansowaną, miazga może już nie alarmować nas w ten sposób. Ból nie pojawia się między innymi wówczas, gdy miazga jest już martwa oraz wówczas, gdy tkanka znajduje się w fazie tak zwanego rozpadu zgorzelinowego. Samo leczenie kanałowe być może nie należy do najprzyjemniejszych, od pewnego czasu nie musi już jednak kojarzyć się z bólem. Dzieje się tak dlatego, że przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym, a nawet w znieczuleniu ogólnym, jeśli mamy do czynienia z pacjentem, który zmaga się z panicznym strachem przed zabiegami.

Pacjenci nie lubią leczenia kanałowego, często jest to jednak jedyna metoda leczenia, która umożliwia eliminację ognisk choroby, która w pewnym momencie może stać się zagrożeniem nie tylko dla zębów, ale i dla wielu innych narządów. Oczywiście, sama decyzja o przeprowadzeniu leczenia kanałowego nie oznacza wcale, że realizacja takiego zamiaru w praktyce będzie możliwa. Przeciwwskazaniem może być między innymi takie ukształtowanie kanałów, które sprawia, że nie ma możliwości ich dokładnego oczyszczenia z chorej tkanki. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, od pacjenta nie oczekuje się żadnych specjalnych przygotowań, choć stomatolog może oczekiwać wykonania zdjęcia radiologicznego zęba, aby ocenić, jak wyglądają kanały korzeniowe i ich najbliższe otoczenie.