Aparaty ortodontyczne - zalety i zagrożenia

Wady zgryzu

Niekiedy wady zgryzu rzeczywiście mają podłoże genetyczne, ale najczęściej są one powiązane ze złymi nawykami żywieniowymi z okresu dzieciństwa, piciem z butelki ze smoczkiem i ssaniem palca. Można będzie je korygować co dla naszego zdrowia jest dość istotne.

Stały aparat

Dziś już nikogo nie będzie dziwić noszenie stałego aparatu na żeby również przez osoby dorosłe. Od początku lat 80-tych takie aparaty się u nas pojawiły i sytuacja się zmieniała a ich popularność cały czas rosła. Noszą je obecnie dzieci, nastolatki, osoby dorosłe, które chcą poprawić swój wygląd. Celem będzie nie tylko przywrócenie sobie dobrego zgryzu i tym samym redukowanie chorób przyzębia ale również praca nad estetyką uzębienia, często również nad rysami twarzy.

Noszenie aparatu może być dla nas również pewnym zagrożeniem. W jamie ustnej trudniej będzie dbać o odpowiednią higienę. Szczotkowanie zębów będzie utrudnione a poszczególne elementy aparatu ograniczą przepływ śliny i naturalne czyszczenie zębów. Osadzać się będą resztki pokarmowe, pojawią się problemy z higieną i stały ucisk. W większości powikłania będzie się dało pokonać stosunkowo łatwo.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej będzie bardzo ważna u osób z aparatem ortodontycznym. I dlatego właśnie trzeba będzie również poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Ważne będzie docieranie do wszystkich szczelin, gdzie pojawić się może problem z uzębieniem.

Gabinet stomatologiczny

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Oczyszczanie poszczególnych elementów aparatu musi być skrupulatne i trzeba się do tego odpowiednio przyłożyć, jeśli chcemy ochronić zęby przed próchnicą i ubytkami. W celu dotarcia do tych miejsc, które są trudno dostępne trzeba zastosować specjalnie przygotowane wyciorki.

Dlaczego dobór właściwej pasty do zębów ma tak duże znaczenie dla zachowania zdrowych zębów?

W trakcie leczenia pojawić się może także duża wrażliwość na ból. Najczęściej będzie to po kilku dniach od założenia aparatu. Można jednak sobie jakoś z tym poradzić. Taką istotną sprawą jest stosowanie odpowiednich past pod kątem wrażliwych zębów. Mogą one skutecznie radzić sobie z bólem, który pojawia się szczególnie gdy zęby są wystawione na zimno albo ciepło lub też słodki bądź kwaśny smak. Najważniejsza będzie jednak dobra higiena i mycie zębów po posiłku.