Aparaty na zęby - ruchome i stałe

To, co teraz jest bardzo modne, kiedyś było wyjątkowo nielubiane, zwłaszcza przez dzieci. Nowe typy aparatów na zęby sprawiają, że coraz więcej osób pragnie mieć prosty zgryz. Pozostaje wybór pomiędzy prostym i ruchomym.

Rola aparatu

Nie jest to kwestia zachcianki. Leczenie jest kosztowne, wymaga wielu wizyt i powoduje dyskomfort, gdyż w ustach nosi się ciało obce. Rodzaj aparatu zależy o tego, jakie zadanie się przed nim stawia, a jest to m.in. korekcja wady zgryzu, prawidłowe ustawienie zębów, poprawa uśmiechu.

Rodzaje aparatów

Aparat na zęby może być ruchomy bądź stały.

Ruchomy to propozycja dla maluchów i młodszych nastolatków. Wykonany jest zwykle z akrylowej płytki, pętli z drutu, klamer i opcjonalnie śrub lub sprężyn.

Przed wykonaniem go należy zrobić zdjęcie rentgenowskie, co pozwala na zmierzenie zębów oraz kości szczęki. Wykonuje się też wycisk ortodontyczny szczęki, żuchwy i zębów. Dzieci otrzymują aparaty ozdobione, dzięki czemu chętniej je noszą.

Aparat na zęby dla dzieci

Taki aparat należy nosić w ciągu nocy lub w ciągu dnia. Wśród wskazań jest: asymetria twarzy, wciąż otwarta buzia, przesunięta broda (do tyłu lub do przodu), problemy logopedyczne, szczeliny między zębami, nie oddychanie przez nos, a jedynie przez usta.

Z kolei aparat stały jest propozycją dla starszej młodzieży i dorosłych osób. Im starszy pacjent, tym twardszą ma tkankę kostną, więc trudniej leczy się wady zgryzu. Aparat ten zbudowany jest z: łuków ortodontycznych, zamków naklejanych na zęby, ligatur (gumek utrzymujący pierścień na miejscu, czyli w zamkach) i pierścieni mocujących, które nakłada się na zęby trzonowe. Z dodatkowych elementów można wymienić: elastyczne wyciągi, sprężyny, śruby oraz łuki podniebienne. Aparat ruchomy może być wykonany z różnorodnych materiałów. To metal, porcelana, akryl i kryształ.

Jak długo trwa proces prostowania zębów? To zależy od tego, jakiego rodzaju wadę ma pacjent. Najlepiej jednak przygotować się na noszenie go przez 2-3 lata. Ponadto, bezpośrednio po założeniu aparatu, organizm przyzwyczaja się do dyskomfortu i bólu.

Przeciwwskazania do noszenia aparatu stałego

Nie można stosować żadnego za aparatów, jeżeli zęby są w złym stanie, pacjent choruje na białaczkę bądź cukrzycę lub bierze leki np. na osteoporozę.

Aparatem ruchomym nie skoryguje się wady zgryzu, natomiast stały trzeba nosić cały czas, co może być dyskomfortowe i problematyczne w kwestii higieny jamy ustnej.