Jakie mogą być przeciwwskazania do wszczepienia implantów zębowych?

Jednym ze sposobów uzupełniania ubytków zębów są dzisiaj implanty. Metoda ta mimo wysokiej ceny cieszy się stosunkowo dużą popularnością

Pojawia się jednak pytanie, czy zabieg wstawienia implantów zębowych może być wykonany u wszystkich pacjentów? Niestety nie, są pewne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość wstawienia implantów. Na pewno zabieg ten nie może zostać wykonany u pacjentów ze złym stanem ogólnym zdrowia. Implantów nie wszczepia się osobom chorym na choroby nowotworowe i inne równie ciężkie choroby. Zabiegu tego nie wykonuje się także u osób z osłabionym układem immunologicznym.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu wszczepienia implantów zębowych jest także próchnica oraz zbyt mała ilość tkanki kostnej w miejscu, w którym ma zostać wszczepiony implant. Niektóre z tych przeciwwskazań są na tyle poważne, że nie ma żadnych szans na poddanie się zabiegowi. Na pewno takim bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ogólnie zły stan zdrowia. Pacjenci chorzy nie tylko na choroby nowotworowe, ale także na ciężką postać cukrzycy, AIDS, osteoporozę nie mają szans na wstawienie implantów.

Są także sytuacje, w których zabieg może zostać wykonany, ale musi zostać odłożony w czasie. Do takich sytuacji, kiedy wykonanie zabiegu trzeba przełożyć należy między innymi ciąża. Są także pacjenci w przypadku, których to lekarz zawsze indywidualnie podejmuje decyzję, czy zabieg można wykonać. Taką indywidualną decyzję podejmuje się w przypadku pacjentów, którzy są uzależnieni od środków odurzających lub alkoholu, w przypadku osób cierpiących na niewydolność układu krążenia, palących duże ilości papierosów.

Także w przypadku osób z chorobami psychicznymi decyzja jest zawsze podejmowana indywidualnie. Zanik kości szczęki i żuchwy, bruksizm, stany zapalne dziąseł – to także sytuacje, w których ostateczną decyzję, czy można podjąć się wszczepienia implantów zębowych zawsze podejmuje lekarz. Osoby, które zgłaszają się do klinik z chęcią wstawienia implantów zębowych zawsze są konsultowani indywidualnie. Każdy pacjent musi taką konsultację przejść. To od jej wyniku zależy, czy zabieg zostanie wykonany.